Kosova Yakova Üniversitesi Tıp Fakültesinden 22 Kişilik Öğrenci Heyeti Hastanemizi Ziyaret Etti
12 Nisan 2018

Kosova Yakova Üniversitesi Tıp Fakültesinin tıp, hemşirelik ve ebelik bölümlerinde okuyan 22 kişilik öğrenci heyeti, Yakova Belediyesinden ve Yakova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığından yetkililerle birlikte Edirne Sultan 1.Murat Devlet Hastanemizi ziyaret etti. Değerli hocamız, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Erhan TABAKOĞLU’nun davetiyle buluşup tanıştığımız Kosova heyetini hastanede İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz KALKAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr.M.İshak YILDIRIM, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr.Selma HEVES YILMAZ, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Yunus YİĞİT ve Başhekim Uzm.Dr.Mustafa Talha SÜTÇÜ ile hastane yöneticileri karşıladı.

İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz KALKAN karşılama sonrası öğrenci grubu ile yaptığı görüşmede “Kosova her zaman kalbimizin bir parçası olmuştur. Bugün burada Kosova’nın tıp elçileriyle bir arada olmaktan onur duydum. Biz her zaman onların hizmetindeyiz. Türkiye olarak bütün sağlık ünitelerimizin Kosovalı kardeşlerimize açık olduğunun bilinmesini isteriz. Kosova için sağlık alanında ne yapılacaksa destek olmaya hazırız.” dedi. Daha sonra öğrenci grubu İl Sağlık Müdürümüz KALKAN’a Yakova Üniversitesi bayrağının da bulunduğu bir çanta hediye etti. Ardından, Başhekim Uzm.Dr.Mustafa Talha SÜTÇÜ hastanenin kapasitesi, personel durumu ve sunulan hizmetler hakkında genel bir bilgilendirme yaptı ve öğrencilere hastaneyi tanıtan kitapçıklar verdi. Bu görüşmeler sonrasında öğrencilere topluca; acil servis, diyaliz ünitesi, kemoterapi salonu, kadın doğum servisi, anne oteli, doğumhane, yenidoğan ünitesi, kalp damar cerrahisi erişkin yoğun bakım üniteleri gezdirildi. Hastane turu sonunda verilen ikramın ardından İl Sağlık Müdürümüz KALKAN öğrencilere çiçek takdim etti ve “Biz onları bu çiçekler kadar güzel gördük. Hep böyle taze kalsınlar.” dedi. Öğrenciler çok duygulandıklarını belirterek “Bizi çok güzel karşıladınız. Çok sıcak ve çok güzel bir karşılama oldu. Çok memnun kaldık.” dediler.

Hastane ziyaretinin ardından öğrenci heyeti, İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz KALKAN ve Müdürlük yöneticileri ile birlikte Sultan II.Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesini ve II.Bayezid Camiini ziyaret ettiler. Sağlık müzesi ziyareti esnasında İl Sağlık Müdürümüz KALKAN’ın öğrencilere “Neden tıp fakültesini seçtiniz” sorusuna “insanları seviyoruz, insan hayatını önemsiyoruz, insanlara yardım etmek istiyoruz” cevapları verilmesi üzerine KALKAN; “Bu sözler bana 1984’de tıp fakültesini seçtiğim dönemde yaşadığım duyguları hatırlattı ve bunları duymak bütün yorgunluğumu giderdi.” şeklinde karşılık verdi.

Sultan II.Bayezid Külliyesinden çok etkilenen ve bol bol fotoğraf çeken öğrenciler daha sonra Külliye önünden İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz KALKAN ve Müdürlük yöneticileri tarafından uğurlandılar. Uğurlama esnasında çok iyi ağırlandıklarını ve çok memnun kaldıklarını belirten öğrenciler İl Sağlık Müdürümüz KALKAN’a ve beraberindeki yöneticilere tek tek teşekkür ettiler.