DÜNYA RUH SAĞLIĞI GÜNÜ’NDE DİKKAT ÇEKEN ETKİNLİK
10 Ekim 2022


ruh-sagliligi-gunu-etkinlik-3.jpg

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, hastanemizde düzenlenen etkinlikle kutlandı.

Dünya Ruh Sağlığı Günü nedeniyle Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin katılımcıları tarafından hazırlanan el sanatı ürünleri hastanemizde sergilendi. Ruh sağlığı konusunda farkındalık yaratmanın yanı sıra hasta ve hasta yakınlarına bilgilendirme yapıldı.

Hastane poliklinik servisler girişinde kurulan stantta görev alan çalışanlar, hastaneye gelen hasta ve hasta yakınlarına, ruh sağlığı ve bağımlılık konusunun ne denli önemli olduğunu anlattılar.

2022 yılı teması “Ruh Sağlığını ve Ruhsal İyilik Halini Küresel Bir Öncelik Haline Getirelim” olan Dünya Ruh Sağlığı Gününde bu etkinliğe Başhekim Uz.Dr.Z.Gülsevin ŞİMŞEK ve hastanemizin diğer çalışanları da katıldı.

Başhekim ŞİMŞEK  yaptığı konuşmada; “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nü kutlamanın en büyük amacının, ruh ve beden sağlığının bir bütün olduğuna, ruh sağlığı olmadan beden sağlığının olamayacağı ve ruhsal hastalıkların toplumun bütününü ilgilendiren bir sorun olduğuna dikkat çekmek için böyle bir etkinliği gerçekleştirdik.” dedi.

Son yıllarda psikiyatri servislerinde yatarak tedavi gören hasta sayısının arttığına vurgu yapan Başhekim Şimşek; “Özellikle genç ve yaşlı nesilde daha sık görülen ruh sağlığı bozukluklarının göz ardı edilmemesi gerekir” ifadelerine yer verdi.

Ruh Sağlığı günü vesilesiyle vurgulanması gereken diğer en önemli konunun da bağımlılık olduğunu dile getiren başhekim Şimşek; “Bağımlılığın, internet bağımlılığı ya da başka bir bağımlılık şeklinde ortaya çıkabilir. Bağımlılık nedeniyle tedavi görüp şifa bulan hasta sayısında gözle görülür artış, son derece sevindirici, hastalarımızın psikiyatri ve bağımlılık tedavisi için, canla başla çalışan tüm mesai arkadaşlarımı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi.

ruh-sagliligi-gunu-etkinlik-2.jpg

ruh-sagliligi-gunu-etkinlik-5.jpg